Masz fajny pomysł na nowe pytania quizowe? Masz chwilę czasu i nie wiesz jak to zrobić? Nic prostszego! Wystarczy ściągnąć Dizzy quiz, napisać pytania i możesz robić własną premierkę :)
Dobra, a teraz powoli:
 1. Ściągnij na swój komputer Dizzy quiz – prosty skrypcik (dodatek do mIRC-a) do puszczania premier. Rozpakuj wszystkie pliki z archiwum do katalogu w którym masz mIRC-a (najprawdopodobniej C:\Program Files\mIRC\
 2. Stwórz (np. w notatniku) plik tekstowy z pytaniami. W pliku, w kolejnych linijkach powinny się znajdować na przemian pytania i odpowiedzi. Każda linijka z pytaniem zaczyna się od pyt, każda z odpowiedzią od odp. Przykładowy plik mógłby wyglądać tak:

  pyt Najlepszy kanał na IRCu?
  odp #quiz24
  pyt Dwa razy dwa
  odp cztery

  Jeśli masz gotowy plik, wgraj go do katalogu z mIRC-em (ten sam, do którego trzeba było wgrać skrypt Dizzy). Nazwij go np. pytania.txt.
 3. W oknie statusu w mIRC-u wpisz: /load -a dizquiz.ini aby uruchomić skrypt Dizzy, a następnie na kanale na którym chcesz odpalić premierke (załóżmy że to #quiz24), napisz /autoquiz #quiz24 pytania.txt. Pozostaje tylko zmiana opóźnienia pomiędzy pytaniami, czyli /delay 6.
  Warto wcześniej sprawdzić na innym kanale działanie skryptu, aby być pewnym że poprawnie się wczytuje i poprawnie pobiera pytania.
 4. Po udzielonej odpowiedzi na ostatnie pytanie quiz sam się zatrzyma (ale jeszcze nie wyłączy). Należy podać wyniki premiery komendą /stat 10, a następnie wyłączyć quiz komendą /qoff.
 5. Ostatni krok to wysłanie pliku tekstowego z pytaniami na adres , aby można je było dodać do bazy.
I jeszcze kilka uwag na temat pisania pytań. Nie bój się używać interpunkcji (kropki, przecinki, myślniki). Jeśli układasz pytania z konkretnej kategorii, nie powtarzaj w każdym pytaniu tej informacji – zainteresowani będą pamiętali jaka to kategoria. No i przede wszystkim nie uzależniaj jednego pytania od drugiego (np. pytanie pierwsze Kto zagrał główną rolę w filmie Abc oraz pytanie drugie A kto mu towarzyszył) i nie uzależniaj pytania ani odpowiedzi od czasu bieżącego (typu w tym roku albo w zimie). Jeśli później z bazy zostanie wylosowane pytanie drugie, nikt nie będzie wiedział o co w nim chodzi.